rrethana & rrethina

Kritikë dhe Aktivizëm

Arkiva Kategorie: Politikë

Ku po shkon Partia Demokratike e Shqipërisë?

Arbër Zaimi (ky shkrim është botuar së pari në Revistën Shenja, korrik 2017) Zgjedhjet në Shqipëri nuk sollën ndonjë rezultat të papandehur. Të gjithë ata që e përcjellin me vëmendje politikën … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

7 Gusht, 2017 · Lini një koment

Lindja dhe vdekja e subjektit parlamentar shqiptar

Një histori shumë e shkurtër e vetë-tradhtimit Arbër Zaimi Një psikanalist i shquar francez, idetë e të cilit kanë ndikuar shumë në filozofinë që sundoi akademitë evropiane e perëndimore në … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

14 Mars, 2017 · Lini një koment

10 teza paraprake mbi Trump

Ian Alan Paul 1. Pushteti i Trumpit është kryesisht virtual në formën e tij. Propozo këtë, sugjero atë, gënje për të djeshmen, deklaro se është e pashmangshme ajo çka ende … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

24 Shkurt, 2017 · Lini një koment

Balibar: Populizmi në pasqyrën amerikane

Étienne Balibar Pyetja e parë që më bënin miqtë e mi amerikanë pas fitores Trumpit në zgjedhje, ishte pak a shumë e njëjta: “Kush e ka radhën tani? A mendon … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

19 Shkurt, 2017 · Lini një koment

Roli i intelektualit (Nizan, Foucault, Bourdieu, Sartre, Deleuze, Said)

Përktheu nga frëngjishtja Arbër Zaimi Paul Nizan: Kundër qenve të rojës – Çka bëjnë zanatçinjtë e mendimit gjatë këtyre tërmeteve? Ata vazhdojnë të heshtin. Nuk vënë alarmin. Nuk denoncojnë. Nuk … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

18 Shkurt, 2017 · Lini një koment

Bota kokëposhtë e Donald Trumpit

Slavoj Zizek Aspekti më dëshpërues i periudhës paszgjedhore në SHBA nuk janë masat e shpallura prej presidentit të sapozgjedhur, por mënyra se si shumica e Partisë Demokratike po reagon ndaj … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

11 Shkurt, 2017 · Lini një koment

Demokracia dhe autokracitë në “Ballkanin Perëndimor”

Arbër Zaimi Një lloj specifik autokracie është instaluar gradualisht në “Ballkanin Perëndimor”. Kjo është e dukshme pas dështimit të eksperimentimit relativisht të shkurtër me pluralizmin, i cili mbajti maskën e … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

27 Shkurt, 2016 · 1 Koment

Trupi im, armë drejt çlirimit!

Teutë Rrusta Aty ku kriza është e thellë dhe rezistenca ndaj shtypjes intensifikohet, aty lind edhe shpresa për transformimin e shoqërisë. Ky transformim është së pari ekonomiko-politik por ai nuk … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

22 Shkurt, 2016 · Lini një koment

28 nëntori dhe 10 shkurti

Valdrin Ahmeti   Më 24 korrik 2006 Lëvizja VETËVENDOSJE! së bashku me disa organizata të shoqërisë civile dhe me nënat e të pagjeturve, protestoi kundër takimit të “elefantëve”.  Në Vjenë, … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

13 Janar, 2016 · Lini një koment

Rrënjët e së Djathtës Fetare

Rrënjët e së Djathtës Fetare[1] Nga Ikbal Ahmed (shqipëroi nga anglishtja origjinale: Gent Carrabregu)[2]   Ata i takojnë doktrinave të ndryshme fetare, madje shpesh doktrinave të kundërta—Hinduizmit, Judaizmit, Krishterimit, dhe … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

16 Nëntor, 2015 · 1 Koment

Rezistenca s’është e kotë

Alex Callinicos* Përktheu Arlind Manxhuka Transformimet neoliberale të universiteteve për më shumë se 25 vite kanë qenë të pamëshirshme, mirëpo ato janë bërë në mënyrë tejet të ngadalshme. Ndryshimet nuk … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

10 Nëntor, 2015 · Lini një koment

Farkëtimi i subjektit neoliberal

Arlind Qori Sundimi nuk kërkon vetëm uniforma kaki a blu që ruajnë rendin (renditjen hierarkike) shoqëror. Ai lyp penetrimin e ideve që u shërbejnë sunduesve në përfytyrimet dhe imagjinatat individuale … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

10 Nëntor, 2015 · Lini një koment

Zajednica si përforcim i dallimeve

Alfred Bushi Nga leximi i marrëveshjeve që qeveria e Kosovës ka bërë me Serbinë, me specifikisht të marrëveshjes që mund t’i  japë formë një entiteti politiko-ekonomik të quajtur Zajednicë si … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

22 Tetor, 2015 · Lini një koment

Marrëdhënie katundare apo marrëdhënie ndërkombëtare?

Besnik Pula Politika kosovare ka një problem të thellë konceptual dhe, rrjedhimisht, edhe politik. Ndërtimi (sado i brishtë) institucional i shtetit të Kosovës nuk është ndjekur me shndërrimin e vendit … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

14 Tetor, 2015 · Lini një koment

Gazi lotsjellës

Albin Kurti Shumë kanë qeshur e janë zgërdhirë në këtë parlamentin e Kosovës. Deputetë, ministra e kryeministra janë shkulur gazi derisa edhe lotët u kanë dalë. Tash e 15 vjet … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

11 Tetor, 2015 · Lini një koment

Klubi i analistëve të revoltuar

Arbër Zaimi Aleanca e pushtetarëve të PDK-së dhe LDK-së për të krijuar qeverisjen aktuale të Kosovës ka krijuar si efekt të drejtpërdrejtë edhe një aleancë mes disa analistëve “të pavarur”. … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

1 Tetor, 2015 · 2 Komente

SYRIZA parë nga Shqipëria

Arbër Zaimi Kriza greke e borxhit pruri në pushtet në janar të vitit 2015 një koalicion të kryesuar nga aleanca e radikalëve të majtë, e njohur tashmë botërisht si SYRIZA. … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

19 Gusht, 2015 · Lini një koment

Sovranitet, apo “gjithçka është e lejuar”

Arbër Zaimi Në vitin 2000 në Francë u publikua një film që shkaktoi shumë skandal aty e gjetiu në botë, filmi “Baise-moi” i regjisoreve Virginie Despentes (autore e novelës mbi … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

5 Gusht, 2015 · 1 Koment

Guximi i të pashpresëve

Slavoj Zizek Filozofi italian Giorgio Agamben pati thënë në një intervistë se “të menduarit është guximi i të pashpresëve” – një vëzhgim që është sidomos i përshtatshëm për çastin tonë … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

1 Gusht, 2015 · 1 Koment

Fundi i Evropës

  Kriza në Greqi është pjesë e një disintegrimi të gjerë të projektit evropian Cédric Durand* Prej një perspektive evropiane rrënimi financiar i 2008 ishte prolog i një krize totale … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

16 Korrik, 2015 · Lini një koment

Njëmbëdhjetë shënime të frymëzuara prej situatës greke

  Alain Badiou “Jo”-ja masive e popullit grek nuk nënkupton një mohim të Evropës. Nënkupton një mohim të Evropës së bankierëve, të borxhit të pambarimtë dhe të kapitalit të globalizuar. … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

9 Korrik, 2015 · Lini një koment

Grusht shteti në Greqi: katër pyetje të sikletshme nga Franco “Bifo” Berardi

Po të ndjekësh ditë pas dite veprimet e Fondit Monetar Ndërkombëtar, të Bankës Qendrore Evropiane dhe të Komisionit Evropian e ke të lehtë ta përshkruash skenarin: sistemi financiar global po … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

30 Qershor, 2015 · Lini një koment

Gjykata Speciale dhe shqiptarët “borxhlinj”

Arbër Zaimi Historiani e antropologu David Graeber në veprën e tij kushtuar historisë së borxhit prej një qytetërimi tek tjetri në 5000 vitet e fundit, e paraqet borxhin ndër të … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

19 Maj, 2015 · Lini një koment