rrethana & rrethina

Kritikë dhe Aktivizëm

Arkiva Kategorie: Esse

Shekulli i Hegelit

SLAVOJ ŽIŽEK Publikuar si parathënie: Hegel & the Infinite: Religion, Politics, and Dialectic Argumenti i fundit anti-hegelian është fakti i çarjes post-hegeliane: ajo që as partizanët më fanatikë të Hegelit s’mund … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

16 Dhjetor, 2015 · Lini një koment

Rrënjët e së Djathtës Fetare

Rrënjët e së Djathtës Fetare[1] Nga Ikbal Ahmed (shqipëroi nga anglishtja origjinale: Gent Carrabregu)[2]   Ata i takojnë doktrinave të ndryshme fetare, madje shpesh doktrinave të kundërta—Hinduizmit, Judaizmit, Krishterimit, dhe … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

16 Nëntor, 2015 · 1 Koment

Turpi: Një kuazi-virtyt

NJË KUAZI-VIRTYT[1] (copëz ligjerate nga vepra Etika Nikomakiane[2] e Aristotelit, f. 79.)   Turpi  9. Turpi nuk duhet karakterizuar si një virtyt; sepse ai më shumë i ngjan një pasioni … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

5 Nëntor, 2015 · Lini një koment

Neo-Weimar, asgjë për shumë zhurmë

Dekadenca e një kaste globale pa destin në syrin e Paolo Sorrentinos Arbër Zaimi Filmat “Mik i familjes”, “Bukuria e madhe” dhe “Rinia” të regjisorit italian Paolo Sorrentino edhe pse … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

19 Tetor, 2015 · 3 Komente

Shqipëria, mëmëdheu i borxhlijve

Gerda Dalipaj Historianët mendojne se fjala „liri“ shfaqet për herë të parë në shkrimet e sumerëve. „Amargi“, në kuptim të ngushtë, do të thotë „liri nga borxhi“. Më gjerësisht do … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

23 Maj, 2015 · Lini një koment

Bashkëkohësit tanë

Alfred Bushi Më 1809, Gëtja shkruante këto fjalë: “Njerëzit e mëdhenj janë gjithmonë të lidhur me shekullin e tyre nga një dobësi.” Masa e bashkëkohësisë për shkrimtarin gjerman, si përkatësi … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

18 Maj, 2015 · Lini një koment

Rreth shenjuesve revolucionarë

Arlind Qori Në fjalorin majtist kanë zënë vend prej kohësh shënjuesit e shpluhurosur (edhe fetarisht) të Alain Badiou-së si “ngjarje” apo “besnikëri” ndaj saj. S’është vendi me u marrë me … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

9 Shkurt, 2015 · Lini një koment

Çlirimi prej “dorës së padukshme”

“Këtu nuk ka asgjë për t’u gjykuar. Luigji nuk është i pandehur. Ju nuk jeni gjykatës. Nuk jeni, ju nuk mund të jeni asgjë veç shtetarë dhe përfaqësues të kombit. … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

30 Janar, 2015 · Lini një koment

Ndërhyrja klasore e Ramës

Arbër Zaimi Rastet e personave që kanë humbur jetën duke u përpjekur të lidhin energjinë elektrike pasi që “shteti” ua ka prerë me polici e me vendim gjykate, si dhe … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

30 Dhjetor, 2014 · Lini një koment

Liberali anti-racist nuk ekziston

  Arun Kundnani Në emisionin e tij “Real Time” në HBO, pak kohë më parë Bill Maher i tha publikut të tij: “Liberalët duhet të ngrihen për parimet liberale” dhe … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

3 Nëntor, 2014 · Lini një koment

Vendi i parë në autobus

Arbër Zaimi Simptoma Ka qenë një anekdotë që tregonte se si banorët e një fshati të thellë të malësisë së Labërisë, Kuçit, kur u ballafaquan për herë të parë me … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

6 Tetor, 2014 · Lini një koment

Lindja e Thanaticizmit

McKenzie Wark S’di pse vazhdojmë ta quajmë kapitalizëm. Me sa duket kemi të bëjmë me një lloj dështimi, apo bllokimi të funksionit poetik të mendimit kritik. As përkrahësit e tij … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

28 Shtator, 2014 · 2 Komente

Variacione të së djathës ekstreme

  Arbër Zaimi Shënim: Shkrimi është plotësuar me referenca dhe ndarja e paragrafëve ndjek një linjë më logjike se sa ajo e caktuar prej korrektorëve nëpër disa gazeta ku është … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

11 Shtator, 2014 · 1 Koment

Antinomitë e Arsyes Tolerante

Liberalizëm apo Fondamentalizëm? Dy Konakë Molepsur me Murtajë! Nga Slavoj Zizek  Përktheu Arbër Zaimi Immanuel Kant-i zhvilloi nocionin e “antinomive të arsyes së kulluar”. Arsyeja e fundme e njeriut në … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

31 Gusht, 2014 · 1 Koment

Antiterrorizmi – kjo luftë defensive

Zgjim Hyseni Të hënen, më 11 gusht Policia e Kosovës ka arrestuar 40 qytetarë të Kosovës. Arsyeja e arrestimit thuhet të jetë e lidhur me dyshimet për planifikim të kryerjes … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

31 Gusht, 2014 · Lini një koment

Pse nuk revoltohemi? Pse revoltohemi? – pjesa I

Luc Boltanski  Përktheu: Dilfirus Vrioni “Mos harroni kurrë, se njerëzit, që revoltohen, janë gjithnjë më përpara jo vetëm nga sociologët, por edhe nga politikat”. Ky tekst, është publikuar në numrin … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

19 Maj, 2014 · 2 Komente

Mbi konceptin e historisë

Walter Benjamin Teza I Rrëfehet një tregim për një buratin robotik që qenkësh sajuar asisoj që ta luante lojën e shahut duke iu përgjigjur lëvizjeve të kundërshtarëve me kundërlëvizje të … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

21 Prill, 2014 · 3 Komente

Parimet e parimeve të reformës universitare

Hysamedin Feraj Përflitet se “rilindja” socialiste do ta lindë sërish arsimin e lartë shqiptar, por tani si anglosakson. Që tani mund të vëmë bast se universitetet shqiptare mund të bëhen … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

16 Prill, 2014 · 1 Koment

«Vdis vetëm për me u tradhtue», ose Zef Pllumi në Lampeduza

Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, tradhtimi Kafshatë që të mbetë në fyt e të ze trishimi, Kur sheh flokët e lyeme e ato pare t’pista Tek përdhosin shpirtna e … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

13 Mars, 2014 · Lini një koment

IDEJA E UNIVERSITETIT- Program për një arkeologji

Orgest Azizi Emri i Universitetit Në një artikull të shkruar më 1946, fill pas përfundimit te Luftës së Dytë Botërore, me titullin «La république du silence», Jean-Paul Sartre nis me … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

6 Gusht, 2013 · Lini një koment

Dhuna në L’âge d’or

Jeta Mulaj  L’âge d’or (1930), i drejtuar nga Luis Buñuel, tregon origjinën e civilizimit dhe integrimin e vetes së fragmentuar në një shoqëri të normave të fiksuara shoqërore. Në Un Chien Andalou (1929) Buñuel tregon vetëveten e fragmentuar, … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

2 Gusht, 2013 · Lini një koment

Shqiptaria si terra incognita e politologjisë europiane

Gérard Vincent Një nga arsyet kryesore të kësaj mosnjohjeje duket ka të bëjë me vetë gjuhën shqipe, me ato me të cilat ajo ka refuzuar të mbarset, dhe kësisoj mandej … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

25 Korrik, 2013 · 3 Komente

Pse Marksi kishte të drejtë

Terry Eagleton Marrja fund e marksizmit do të përbënte lajm të mirë për marksistët ngado. Ata do të fusnin në çantë marshimet dhe piketat, do të ktheheshin në gjirin e … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

17 Korrik, 2013 · Lini një koment