rrethana & rrethina

Kritikë dhe Aktivizëm

Si zhvillohen vendet e pasura prej vendeve të varfra

Jason Hickel Për një kohë të gjatë kemi treguar një rrëfenjë tërheqëse, sa i përket marrëdhënies mes vendeve të pasura e atyre të varfëra. Sipas asaj rrëfenje, vendet e pasura … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Janar 19, 2017 · Lini një koment

Mbi dogmën e “gazetarisë së përgjegjshme apolitike”: një tjetër rast

Gent Carrabregu Siç po duket, Qeveria e Rashkës LDK-PDK-Lista Srpska nuk do të zmbrapset nga dërgimi për miratim në Kuvend të marrëveshjes tejet të dëmshme për shënjimin e vijës kufitare … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Korrik 13, 2016 · Lini një koment

Për-pjekja

Arlind Manxhuka Sistemi aktual politik e ekonomik, vlerat të cilat janë krijuar nëpër vite, kryesisht prodhon individualistë dhe lloj-lloj egosh. Madje, fillimisht i promovon vetë disa të tillë, në mënyrë … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Maj 1, 2016 · Lini një koment

Poshtë obskurantizmi

Zgjim Hyseni Parulla është momenti që shkrin e bashkon ndarjen teori-praktikë. Shkrimi i parullave është një nga format e praktikës politike. Ajo thërret e nis aksionin, u jep formë materiale … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Prill 5, 2016 · Lini një koment

Demokracia dhe autokracitë në “Ballkanin Perëndimor”

Arbër Zaimi Një lloj specifik autokracie është instaluar gradualisht në “Ballkanin Perëndimor”. Kjo është e dukshme pas dështimit të eksperimentimit relativisht të shkurtër me pluralizmin, i cili mbajti maskën e … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Shkurt 27, 2016 · 1 Koment

Trupi im, armë drejt çlirimit!

Teutë Rrusta Aty ku kriza është e thellë dhe rezistenca ndaj shtypjes intensifikohet, aty lind edhe shpresa për transformimin e shoqërisë. Ky transformim është së pari ekonomiko-politik por ai nuk … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Shkurt 22, 2016 · Lini një koment

28 nëntori dhe 10 shkurti

Valdrin Ahmeti   Më 24 korrik 2006 Lëvizja VETËVENDOSJE! së bashku me disa organizata të shoqërisë civile dhe me nënat e të pagjeturve, protestoi kundër takimit të “elefantëve”.  Në Vjenë, … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Janar 13, 2016 · Lini një koment

Shekulli i Hegelit

SLAVOJ ŽIŽEK Publikuar si parathënie: Hegel & the Infinite: Religion, Politics, and Dialectic Argumenti i fundit anti-hegelian është fakti i çarjes post-hegeliane: ajo që as partizanët më fanatikë të Hegelit s’mund … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Dhjetor 16, 2015 · Lini një koment

Rrënjët e së Djathtës Fetare

Rrënjët e së Djathtës Fetare[1] Nga Ikbal Ahmed (shqipëroi nga anglishtja origjinale: Gent Carrabregu)[2]   Ata i takojnë doktrinave të ndryshme fetare, madje shpesh doktrinave të kundërta—Hinduizmit, Judaizmit, Krishterimit, dhe … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Nëntor 16, 2015 · 1 Koment

Miqtë radikalë të Platonit

Slavoj Zizek – Fq. 40-42 nga Less than Nothing … Në fillim të viteve 1920 Lenini propozoi që filozofët marksistë të krijonin një “shoqëri të miqve materialistë të Hegelit” – … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Nëntor 12, 2015 · Lini një koment

Politika e artit: një intervistë me Jacques Ranciere

Anna Wojcik: Tek libri juaj “Aisthesis” secili kapitull hapet me një rrëfim historik mbi një objekt apo mbi një ngjarje që ka mbërritur të zgjerojë më tej kuptimin e asaj … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Nëntor 12, 2015 · Lini një koment

Rezistenca s’është e kotë

Alex Callinicos* Përktheu Arlind Manxhuka Transformimet neoliberale të universiteteve për më shumë se 25 vite kanë qenë të pamëshirshme, mirëpo ato janë bërë në mënyrë tejet të ngadalshme. Ndryshimet nuk … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Nëntor 10, 2015 · Lini një koment

Farkëtimi i subjektit neoliberal

Arlind Qori Sundimi nuk kërkon vetëm uniforma kaki a blu që ruajnë rendin (renditjen hierarkike) shoqëror. Ai lyp penetrimin e ideve që u shërbejnë sunduesve në përfytyrimet dhe imagjinatat individuale … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Nëntor 10, 2015 · Lini një koment

Domethënia e vezës

Stavro Çina Siç ndodh shpesh shoqëria, mediat, analistët e facebook-istët merren me “pula vezën apo veza pulën”, aq me tepër në këtë rast kur veza u doli në shteg. Kam … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Nëntor 7, 2015 · 1 Koment

Turpi: Një kuazi-virtyt

NJË KUAZI-VIRTYT[1] (copëz ligjerate nga vepra Etika Nikomakiane[2] e Aristotelit, f. 79.)   Turpi  9. Turpi nuk duhet karakterizuar si një virtyt; sepse ai më shumë i ngjan një pasioni … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Nëntor 5, 2015 · Lini një koment

Zajednica si përforcim i dallimeve

Alfred Bushi Nga leximi i marrëveshjeve që qeveria e Kosovës ka bërë me Serbinë, me specifikisht të marrëveshjes që mund t’i  japë formë një entiteti politiko-ekonomik të quajtur Zajednicë si … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Tetor 22, 2015 · Lini një koment

Neo-Weimar, asgjë për shumë zhurmë

Dekadenca e një kaste globale pa destin në syrin e Paolo Sorrentinos Arbër Zaimi Filmat “Mik i familjes”, “Bukuria e madhe” dhe “Rinia” të regjisorit italian Paolo Sorrentino edhe pse … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Tetor 19, 2015 · 3 Koment

Dinakëria e frikës është cektësia

Elvis Hoxha Në bisedën mes Albin Kurtit dhe një gazetari të njohur është rasti të ushtrohet mprehtësia. Mund të vërejmë saktë sesa në përpjesëtim të zhdrejtë janë aktivizmi politik me … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Tetor 16, 2015 · Lini një koment

Marrëdhënie katundare apo marrëdhënie ndërkombëtare?

Besnik Pula Politika kosovare ka një problem të thellë konceptual dhe, rrjedhimisht, edhe politik. Ndërtimi (sado i brishtë) institucional i shtetit të Kosovës nuk është ndjekur me shndërrimin e vendit … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Tetor 14, 2015 · Lini një koment

Gazi lotsjellës

Albin Kurti Shumë kanë qeshur e janë zgërdhirë në këtë parlamentin e Kosovës. Deputetë, ministra e kryeministra janë shkulur gazi derisa edhe lotët u kanë dalë. Tash e 15 vjet … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Tetor 11, 2015 · Lini një koment

Klubi i analistëve të revoltuar

Arbër Zaimi Aleanca e pushtetarëve të PDK-së dhe LDK-së për të krijuar qeverisjen aktuale të Kosovës ka krijuar si efekt të drejtpërdrejtë edhe një aleancë mes disa analistëve “të pavarur”. … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Tetor 1, 2015 · 2 Koment

Qytetar (vetëm)taksapagues

Alfred Bushi Vizioni politik i këtyre muajve të fundit, në shpërfaqjen e tij publike dukshëm të tejbujshme, mund të përkufizohet si një tendencë e përgjithshme e pushtetit për ta konceptuar … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Shtator 23, 2015 · Lini një koment

Shqipëria dhe kriza e refugjatëve

Arbër Zaimi Nuk ka ditë që të ndezësh televizorin e të mos përplasesh me pamjet e tmerrshme të kalvarit të refugjatëve nga Lindja e Mesme nëpër Ballkan, apo me afrikanët … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Gusht 29, 2015 · Lini një koment

Pëlqe “Rreth” në Facebook