rrethana & rrethina

Kritikë dhe Aktivizëm

Arkiva Kategorie: Publicistikë

Ku po shkon Partia Demokratike e Shqipërisë?

Arbër Zaimi (ky shkrim është botuar së pari në Revistën Shenja, korrik 2017) Zgjedhjet në Shqipëri nuk sollën ndonjë rezultat të papandehur. Të gjithë ata që e përcjellin me vëmendje politikën … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

7 Gusht, 2017 · Lini një koment

T’ia lësh demokracinë ekspertëve

Slavoj Zizek Përktheu Arlind Manxhuka Më 19 qershor 2014, në përvjetorin e dytë të izolimit të Julian Assange-it në ambasadën e Ekuadorit në Londër, WikiLeaks bëri publike draft tekstin sekret … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

27 Mars, 2017 · Lini një koment

Balibar: Populizmi në pasqyrën amerikane

Étienne Balibar Pyetja e parë që më bënin miqtë e mi amerikanë pas fitores Trumpit në zgjedhje, ishte pak a shumë e njëjta: “Kush e ka radhën tani? A mendon … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

19 Shkurt, 2017 · Lini një koment

Bota kokëposhtë e Donald Trumpit

Slavoj Zizek Aspekti më dëshpërues i periudhës paszgjedhore në SHBA nuk janë masat e shpallura prej presidentit të sapozgjedhur, por mënyra se si shumica e Partisë Demokratike po reagon ndaj … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

11 Shkurt, 2017 · Lini një koment

Një zbritje nëpër vorbull

Slavoj Zizek Kriza e refugjatëve i ofron Evropës një shans unik për ta ripërcaktuar veten, për ta shënuar dallimin e saj nga të dy polet që e kundërshtojnë atë: neoliberalizmi … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

21 Janar, 2017 · Lini një koment

Si zhvillohen vendet e pasura prej vendeve të varfra

Jason Hickel Për një kohë të gjatë kemi treguar një rrëfenjë tërheqëse, sa i përket marrëdhënies mes vendeve të pasura e atyre të varfëra. Sipas asaj rrëfenje, vendet e pasura … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

19 Janar, 2017 · Lini një koment

Mbi dogmën e “gazetarisë së përgjegjshme apolitike”: një tjetër rast

Gent Carrabregu Siç po duket, Qeveria e Rashkës LDK-PDK-Lista Srpska nuk do të zmbrapset nga dërgimi për miratim në Kuvend të marrëveshjes tejet të dëmshme për shënjimin e vijës kufitare … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

13 Korrik, 2016 · Lini një koment

Për-pjekja

Arlind Manxhuka Sistemi aktual politik e ekonomik, vlerat të cilat janë krijuar nëpër vite, kryesisht prodhon individualistë dhe lloj-lloj egosh. Madje, fillimisht i promovon vetë disa të tillë, në mënyrë … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

1 Maj, 2016 · Lini një koment

Poshtë obskurantizmi

Zgjim Hyseni Parulla është momenti që shkrin e bashkon ndarjen teori-praktikë. Shkrimi i parullave është një nga format e praktikës politike. Ajo thërret e nis aksionin, u jep formë materiale … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

5 Prill, 2016 · Lini një koment

Marrëdhënie katundare apo marrëdhënie ndërkombëtare?

Besnik Pula Politika kosovare ka një problem të thellë konceptual dhe, rrjedhimisht, edhe politik. Ndërtimi (sado i brishtë) institucional i shtetit të Kosovës nuk është ndjekur me shndërrimin e vendit … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

14 Tetor, 2015 · Lini një koment

Gazi lotsjellës

Albin Kurti Shumë kanë qeshur e janë zgërdhirë në këtë parlamentin e Kosovës. Deputetë, ministra e kryeministra janë shkulur gazi derisa edhe lotët u kanë dalë. Tash e 15 vjet … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

11 Tetor, 2015 · Lini një koment

Klubi i analistëve të revoltuar

Arbër Zaimi Aleanca e pushtetarëve të PDK-së dhe LDK-së për të krijuar qeverisjen aktuale të Kosovës ka krijuar si efekt të drejtpërdrejtë edhe një aleancë mes disa analistëve “të pavarur”. … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

1 Tetor, 2015 · 2 Komente

Qytetar (vetëm)taksapagues

Alfred Bushi Vizioni politik i këtyre muajve të fundit, në shpërfaqjen e tij publike dukshëm të tejbujshme, mund të përkufizohet si një tendencë e përgjithshme e pushtetit për ta konceptuar … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

23 Shtator, 2015 · Lini një koment

Shqipëria dhe kriza e refugjatëve

Arbër Zaimi Nuk ka ditë që të ndezësh televizorin e të mos përplasesh me pamjet e tmerrshme të kalvarit të refugjatëve nga Lindja e Mesme nëpër Ballkan, apo me afrikanët … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

29 Gusht, 2015 · Lini një koment

Për një Qeveri Llokumash, për një të ardhme të ndritur

Shkodran Hoti Duke marrë parasysh se Kosova ka hyrë në një epokë të re me themelimin e Gjykatës Speciale, dhe duke ditur se Gjykata Speciale do ta pastrojë vendin nga … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

8 Gusht, 2015 · 2 Komente

Guximi i të pashpresëve

Slavoj Zizek Filozofi italian Giorgio Agamben pati thënë në një intervistë se “të menduarit është guximi i të pashpresëve” – një vëzhgim që është sidomos i përshtatshëm për çastin tonë … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

1 Gusht, 2015 · 1 Koment

A po shkojmë drejt post-demokracisë?

Arbër Zaimi I Funksioni shoqëror i opinionistëve nuk është ai i të paturit opinion. Opinion ka shumëkush, thuajse të gjithë. Por nuk ftohen të gjithë që ta shpërndajnë opinionin e … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

7 Korrik, 2015 · Lini një koment

Dy kampet e reformës në arsim

Jani Marka Ka më tepër se një vit, qëkurse me nismën e kryeministrit E. Rama u ngrit komisioni për reformimin e arsimit të lartë dhe veçanërisht pas publikimit të draftit … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

17 Maj, 2015 · Lini një koment

Studenti i dypunësuar

Alfred Bushi Të studiuarit është pikësëpari punë ose, thënë ndryshe, një aktivitet përgatitor për të hyrë në botën e punës. Universiteti në këtë mënyrë është hapësira ku formësohen punëtorët e … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

22 Prill, 2015 · Lini një koment

Pse teta? Po pastaj?

Liri Kuçi Sot togfjalëshi mars, lule, muzikë, urime shënjon tetën, një ditë feste ku gratë vendosin. Vendosin të pranojnë lule, t’u kujtojnë se janë gra e për këtë meritojnë të … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

1 Prill, 2015 · Lini një koment

Shkolla si qendër individualizmi

Xhuliano Bregasi Kryeshoumeni Rama paskësh organizuar një takim me titull “Shkolla si qendër komunitare”, me rastin e 7 Marsit. Titulli i takimit thjesht pohonte funksionin që ka dhe duhet të … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

20 Mars, 2015 · Lini një koment

Mos na i vrisni pushtetarët!!!

Arbër Zaimi Ekranet televizive emetojnë 24 orë në ditë, 7 ditë në javë, pandërprerje lajmet nga kronika e zezë dhe vendosja e tritolit, e shpeshherë edhe shpërthimi i tij, duket … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

7 Mars, 2015 · 1 Koment

Toka e premtuar

Alfred Bushi “Shqiptarët janë italianë që nuk veshin Versace.” – Edi Rama. Atë që në kohë lufte mezi arriti ta bëjë fashizmi, të bashkojë në një perandori të vetme Italinë … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

21 Shkurt, 2015 · Lini një koment