rrethana & rrethina

Kritikë dhe Aktivizëm

Arkiva Kategorie: Polemikë

Lindja dhe vdekja e subjektit parlamentar shqiptar

Një histori shumë e shkurtër e vetë-tradhtimit Arbër Zaimi Një psikanalist i shquar francez, idetë e të cilit kanë ndikuar shumë në filozofinë që sundoi akademitë evropiane e perëndimore në … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

14 Mars, 2017 · Lini një koment

10 teza paraprake mbi Trump

Ian Alan Paul 1. Pushteti i Trumpit është kryesisht virtual në formën e tij. Propozo këtë, sugjero atë, gënje për të djeshmen, deklaro se është e pashmangshme ajo çka ende … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

24 Shkurt, 2017 · Lini një koment

Roli i intelektualit (Nizan, Foucault, Bourdieu, Sartre, Deleuze, Said)

Përktheu nga frëngjishtja Arbër Zaimi Paul Nizan: Kundër qenve të rojës – Çka bëjnë zanatçinjtë e mendimit gjatë këtyre tërmeteve? Ata vazhdojnë të heshtin. Nuk vënë alarmin. Nuk denoncojnë. Nuk … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

18 Shkurt, 2017 · Lini një koment

Bota kokëposhtë e Donald Trumpit

Slavoj Zizek Aspekti më dëshpërues i periudhës paszgjedhore në SHBA nuk janë masat e shpallura prej presidentit të sapozgjedhur, por mënyra se si shumica e Partisë Demokratike po reagon ndaj … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

11 Shkurt, 2017 · Lini një koment

Mbi dogmën e “gazetarisë së përgjegjshme apolitike”: një tjetër rast

Gent Carrabregu Siç po duket, Qeveria e Rashkës LDK-PDK-Lista Srpska nuk do të zmbrapset nga dërgimi për miratim në Kuvend të marrëveshjes tejet të dëmshme për shënjimin e vijës kufitare … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

13 Korrik, 2016 · Lini një koment

A po shkojmë drejt post-demokracisë?

Arbër Zaimi I Funksioni shoqëror i opinionistëve nuk është ai i të paturit opinion. Opinion ka shumëkush, thuajse të gjithë. Por nuk ftohen të gjithë që ta shpërndajnë opinionin e … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

7 Korrik, 2015 · Lini një koment

Mbi Greqinë, Evropën dhe Referendumin: De te fabula narratur!

Slavoj Zizek Beteja që po ndodh është një betejë për leitkultur-ën ekonomike dhe politike evropiane. Fuqitë e BE-së qëndrojnë për statusquo-në teknokratik i cili po e mban Evropën në inerci … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

1 Korrik, 2015 · Lini një koment

Dy kampet e reformës në arsim

Jani Marka Ka më tepër se një vit, qëkurse me nismën e kryeministrit E. Rama u ngrit komisioni për reformimin e arsimit të lartë dhe veçanërisht pas publikimit të draftit … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

17 Maj, 2015 · Lini një koment

Nga farsa në farsë

Arlind Qori Ky vend e ka humbur tanimë mundësinë me qenë tragjik. Tragjizmi ka fatin e verbër që jo vetëm i paracakton veprimet pavarësisht vullnetit të lirë të heronjve, por … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

21 Mars, 2015 · Lini një koment

Mbi protestat e fundit në Kosovë

Arbër Zaimi Protestat e fundit në Kosovë ishin vërtet të mëdha. Jo vetëm në numra, por edhe në zemër. Vendosmëria e protestuesve për të mos u përulur përballë mizorisë bëri … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

11 Shkurt, 2015 · Lini një koment

Shëmtia nën të bukurën Eifel

Klodi Hoxha Në vigjilje të festave të fundvitit, ku megjithëse dritat dhe zbukurimet stil alla-amerikon kamuflojnë vendin, ka një shtresë që është gjithmonë në errësirë: të papunët, hallexhinjtë ose mund … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

1 Janar, 2015 · Lini një koment

Rreth ngjarjeve në Fakultetin e Shkencave Sociale

Siç mund ta dini, më 20 nëntor studentët e universiteteve publike zaptuan në shenjë proteste hyrjet e Fakultetit të Shkencave Sociale dhe zhvilluan për disa orë një asamble rreth problemeve … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

5 Dhjetor, 2014 · Lini një koment

Si mundën/m?(!)

Arlind Qori Ky artikull iu është dërguar për shtyp disa gazetave kryesore që një javë më parë. Disa syresh e kanë justifikuar mosbotimin me eufemizma, të tjera s’kanë lodhur gishtat … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

14 Nëntor, 2014 · Lini një koment

Letër pa firmëtarë për universitetin

Redi Muçi “Në vazhdën e zhvillimeve të fundit që panë zaptimin e Universitetit Politeknik të Tiranës nga studentë që kundërshtonin Vendimin e Këshillit të Ministrave për rritjen e tarifave të … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

11 Nëntor, 2014 · Lini një koment

Kur gjen emrin tënd në “Listën e Zezë”

 [Shkolla Gallatin e Universitetit të Nju Jorkut e pati ftuar Amjad Nasserin, një prej poetëve të mëdhenj të botës arabe për të marrë pjesë në përurimin e botimit të serisë … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

22 Tetor, 2014 · Lini një koment

Barbari, thonë…

Fondacioni Frantz Fanon Filmimet e prerjeve të kokave të pengjeve perëndimorë në Irak e të një biçiklisti francez në Algjeri nxisin në mënyrë legjitime një ndjesi tmerri dhe një dënim … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

30 Shtator, 2014 · 1 Koment

Halili e Faiku – kape njonin e mshoji tjetrit

Shkodran Hoti Pa dyshim që kujtdo që i ndjek pak mediat , duhet t’i ketë rënë në sy një polemikë mes analistit Halil Matoshi dhe drejtorit të zyrës  për veteranët … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

13 Gusht, 2014 · Lini një koment

I nënës apo i njerkës

  Jani Marka Duke lexuar qëndrimin e Kryeministrit [1] për arsimin e lartë të datës 30 Korrik mund të trajtohen disa çështje, gjithsesi me stil veror. Kryeministri përmend: “Për herë … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

11 Gusht, 2014 · Lini një koment

Kritikë kritikës

Zgjim Hyseni Pas zgjedhjeve të dates 8 qershor, Lëvizja VETËVENDOSJE! është bërë objekt i shumë sulmeve e kritikave. Të shumtë janë kritikuesit, vijnë nga të gjitha anët. Sa nga mediat … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

17 Korrik, 2014 · Lini një koment

“Kultura e thashethemit” dhe thashetheme të Kulturës

Alment Muho Në gazetën Panorama të 15 marsit, lexova një artikull të Aurel Plasarit, i cili më bëri përshtypje për mënyrën thatësisht denigruese me të cilën trajton një tjetër shkrim, … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

24 Mars, 2014 · 1 Koment

Ethica, more directorico demonstrata

(Përsiatje metafizike të një kurbetçiu) nga Orgest Azizi 1. Për Drejtorin e Bibliotekës kombëtare («Mirmjes, zoti Drejtor!»), shprehjet: «drejtori i përjetshëm i një Biblioteke që vetëm emrin e ka kombëtare» … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

20 Mars, 2014 · Lini një koment

«Vdis vetëm për me u tradhtue», ose Zef Pllumi në Lampeduza

Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, tradhtimi Kafshatë që të mbetë në fyt e të ze trishimi, Kur sheh flokët e lyeme e ato pare t’pista Tek përdhosin shpirtna e … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

13 Mars, 2014 · Lini një koment

Servilët e BigMan-it

Arbër Zaimi Ç’i shtyn vallë disa analistë e opinionistë në Tiranë të përdorin klishe të shkurtra dhe logjikë paragjykuese për të përshkruar se si fitorja e Vetëvendosjes në Prishtinë në … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

15 Dhjetor, 2013 · Lini një koment