rrethana & rrethina

Kritikë dhe Aktivizëm

Arkiva Kategorie: Shoqëri

Shërbëtori më besnik i njeriut pronar

Shënime paraprake për një trajtim të instrumentit të dhunës konservatore-reaksionare Arbër Zaimi Burroughs: Sa më pak qen të kem përreth, aq më mirë. Nuk më pëlqejnë qentë. Nuk më pëlqen … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

29 Mars, 2017 · Lini një koment

Pesë rrenat e kapitalizmit rentier

Guy Standing Jetojmë në epokën e kapitalizmit rentier. Kjo është pika e krizës e Transformimit Global, gjatë së cilës pretendimet që janë bërë më parë për kapitalizmin, tashmë janë rrënuar … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

20 Mars, 2017 · Lini një koment

Lindja dhe vdekja e subjektit parlamentar shqiptar

Një histori shumë e shkurtër e vetë-tradhtimit Arbër Zaimi Një psikanalist i shquar francez, idetë e të cilit kanë ndikuar shumë në filozofinë që sundoi akademitë evropiane e perëndimore në … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

14 Mars, 2017 · Lini një koment

Neoliberalizmi autoritar dhe miti i tregut të lirë

Ian Bruff Përktheu Lisjan Perolli Qysh prej zbatimit të ashtuquajturës “Luftë ndaj Terrorit” në vitin 2001, por sidomos prej shpërthimit të krizës globale financiare të vitit 2008, është biseduar gjatë … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

22 Shkurt, 2017 · Lini një koment

Balibar: Populizmi në pasqyrën amerikane

Étienne Balibar Pyetja e parë që më bënin miqtë e mi amerikanë pas fitores Trumpit në zgjedhje, ishte pak a shumë e njëjta: “Kush e ka radhën tani? A mendon … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

19 Shkurt, 2017 · Lini një koment

Roli i intelektualit (Nizan, Foucault, Bourdieu, Sartre, Deleuze, Said)

Përktheu nga frëngjishtja Arbër Zaimi Paul Nizan: Kundër qenve të rojës – Çka bëjnë zanatçinjtë e mendimit gjatë këtyre tërmeteve? Ata vazhdojnë të heshtin. Nuk vënë alarmin. Nuk denoncojnë. Nuk … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

18 Shkurt, 2017 · Lini një koment

Kur s’vlen për asgjë

Mark Fisher Kam vuajtur prej depresionit në periudha të ndryshme që prej kohës kur kam qene adoleshent. Një pjesë e këtyre episodeve kanë qenë shumë dërrmuese – duke rezultuar në … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

25 Janar, 2017 · Lini një koment

Një zbritje nëpër vorbull

Slavoj Zizek Kriza e refugjatëve i ofron Evropës një shans unik për ta ripërcaktuar veten, për ta shënuar dallimin e saj nga të dy polet që e kundërshtojnë atë: neoliberalizmi … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

21 Janar, 2017 · Lini një koment

Poshtë obskurantizmi

Zgjim Hyseni Parulla është momenti që shkrin e bashkon ndarjen teori-praktikë. Shkrimi i parullave është një nga format e praktikës politike. Ajo thërret e nis aksionin, u jep formë materiale … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

5 Prill, 2016 · Lini një koment

28 nëntori dhe 10 shkurti

Valdrin Ahmeti   Më 24 korrik 2006 Lëvizja VETËVENDOSJE! së bashku me disa organizata të shoqërisë civile dhe me nënat e të pagjeturve, protestoi kundër takimit të “elefantëve”.  Në Vjenë, … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

13 Janar, 2016 · Lini një koment

Rrënjët e së Djathtës Fetare

Rrënjët e së Djathtës Fetare[1] Nga Ikbal Ahmed (shqipëroi nga anglishtja origjinale: Gent Carrabregu)[2]   Ata i takojnë doktrinave të ndryshme fetare, madje shpesh doktrinave të kundërta—Hinduizmit, Judaizmit, Krishterimit, dhe … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

16 Nëntor, 2015 · 1 Koment

Rezistenca s’është e kotë

Alex Callinicos* Përktheu Arlind Manxhuka Transformimet neoliberale të universiteteve për më shumë se 25 vite kanë qenë të pamëshirshme, mirëpo ato janë bërë në mënyrë tejet të ngadalshme. Ndryshimet nuk … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

10 Nëntor, 2015 · Lini një koment

Farkëtimi i subjektit neoliberal

Arlind Qori Sundimi nuk kërkon vetëm uniforma kaki a blu që ruajnë rendin (renditjen hierarkike) shoqëror. Ai lyp penetrimin e ideve që u shërbejnë sunduesve në përfytyrimet dhe imagjinatat individuale … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

10 Nëntor, 2015 · Lini një koment

Domethënia e vezës

Stavro Çina Siç ndodh shpesh shoqëria, mediat, analistët e facebook-istët merren me “pula vezën apo veza pulën”, aq me tepër në këtë rast kur veza u doli në shteg. Kam … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

7 Nëntor, 2015 · 1 Koment

Klubi i analistëve të revoltuar

Arbër Zaimi Aleanca e pushtetarëve të PDK-së dhe LDK-së për të krijuar qeverisjen aktuale të Kosovës ka krijuar si efekt të drejtpërdrejtë edhe një aleancë mes disa analistëve “të pavarur”. … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

1 Tetor, 2015 · 2 Komente

Qytetar (vetëm)taksapagues

Alfred Bushi Vizioni politik i këtyre muajve të fundit, në shpërfaqjen e tij publike dukshëm të tejbujshme, mund të përkufizohet si një tendencë e përgjithshme e pushtetit për ta konceptuar … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

23 Shtator, 2015 · Lini një koment

Shqipëria dhe kriza e refugjatëve

Arbër Zaimi Nuk ka ditë që të ndezësh televizorin e të mos përplasesh me pamjet e tmerrshme të kalvarit të refugjatëve nga Lindja e Mesme nëpër Ballkan, apo me afrikanët … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

29 Gusht, 2015 · Lini një koment

Guximi i të pashpresëve

Slavoj Zizek Filozofi italian Giorgio Agamben pati thënë në një intervistë se “të menduarit është guximi i të pashpresëve” – një vëzhgim që është sidomos i përshtatshëm për çastin tonë … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

1 Gusht, 2015 · 1 Koment

Z.President, unë jam i uritur

Z. President, unë jam i uritur! Z. President, unë jam student, i varfër dhe i uritur, dhe nuk me vjen turp ta pohoj. Jam edhe djalë i një familjeje punëtore … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

29 Korrik, 2015 · Lini një koment

Fundi i Evropës

  Kriza në Greqi është pjesë e një disintegrimi të gjerë të projektit evropian Cédric Durand* Prej një perspektive evropiane rrënimi financiar i 2008 ishte prolog i një krize totale … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

16 Korrik, 2015 · Lini një koment

Shqipëria, mëmëdheu i borxhlijve

Gerda Dalipaj Historianët mendojne se fjala „liri“ shfaqet për herë të parë në shkrimet e sumerëve. „Amargi“, në kuptim të ngushtë, do të thotë „liri nga borxhi“. Më gjerësisht do … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

23 Maj, 2015 · Lini një koment

Gjykata Speciale dhe shqiptarët “borxhlinj”

Arbër Zaimi Historiani e antropologu David Graeber në veprën e tij kushtuar historisë së borxhit prej një qytetërimi tek tjetri në 5000 vitet e fundit, e paraqet borxhin ndër të … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

19 Maj, 2015 · Lini një koment

Nuk mund të mërgosh prej të qenit aktivist

Secili për vete, Zoti kundër të gjithëve Werner Herzog, “Enigma e Kaspar Hauserit” Arbër Zaimi Është tepër e rëndësishme për një qytetar e për një aktivist që të thellohet më … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

17 Maj, 2015 · Lini një koment