rrethana & rrethina

Kritikë dhe Aktivizëm

Arkiva Kategorie: Thirrje

Domethënia e vezës

Stavro Çina Siç ndodh shpesh shoqëria, mediat, analistët e facebook-istët merren me “pula vezën apo veza pulën”, aq me tepër në këtë rast kur veza u doli në shteg. Kam … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

7 Nëntor, 2015 · 1 Koment

Dinakëria e frikës është cektësia

Elvis Hoxha Në bisedën mes Albin Kurtit dhe një gazetari të njohur është rasti të ushtrohet mprehtësia. Mund të vërejmë saktë sesa në përpjesëtim të zhdrejtë janë aktivizmi politik me … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

16 Tetor, 2015 · Lini një koment

Z.President, unë jam i uritur

Z. President, unë jam i uritur! Z. President, unë jam student, i varfër dhe i uritur, dhe nuk me vjen turp ta pohoj. Jam edhe djalë i një familjeje punëtore … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

29 Korrik, 2015 · Lini një koment

Mbi Greqinë, Evropën dhe Referendumin: De te fabula narratur!

Slavoj Zizek Beteja që po ndodh është një betejë për leitkultur-ën ekonomike dhe politike evropiane. Fuqitë e BE-së qëndrojnë për statusquo-në teknokratik i cili po e mban Evropën në inerci … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

1 Korrik, 2015 · Lini një koment

Letër në mbështetje të Greqisë

Gjatë pesë viteve të fundit Bashkimi Evropian dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar kanë diktuar një shtrëngesë ekonomike të paparë ndonjëherë mbi Greqinë. Kjo politikë ka dështuar keqazi. Ekonomia është rrudhur me … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

30 Qershor, 2015 · Lini një koment

Dy universitetet

Arlind Qori Re(sh)formuesve të arsimit të lartë herë i nxjerrin namin vetes se po bëjnë namin duke anglo-saksonizuar sistemin universitar shqiptar e herë u nxirret boja se po prodhojnë një … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

22 Prill, 2015 · Lini një koment

Ca nga njëmijenjë arsyet e protestës

Arlind Qori Pse duhet dalë kundër projektligjit për arsimin e lartë? 1. Nuk ka për të pasur më universitete publike. Publikja do të zhduket si përmbajtje për të mbetur vetëm … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

21 Prill, 2015 · Lini një koment

Reportazh nga pallati i (zhgj)ëndrrave

Klodi Leka Sot me mijëra të rinj anekënd Shqipërisë zbarkojnë drejt Tiranës për të studiuar në një nga universitetet e saj. Për shumë prej tyre konvikti është përvoja e parë … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

10 Mars, 2015 · Lini një koment

Glezos: Ky kompromis kalon çdo kufi

Përmes një artikulli të shkruar nga Brukseli, ku edhe gjendet aktualisht, eurodeputeti i SYRIZA-s, Manolis Glezos, ka kritikuar në mënyrë veçanërisht të prerë manovrat qeveritare. “Të ndërrosh emrin trojkës dhe … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

22 Shkurt, 2015 · 1 Koment

A mund të bëhesh edhe një herë e re?

  Kosovë, a do të mund të bëhesh edhe një herë e re? A mund ta ngjallësh shpresën? A do të mund të shpëtosh prej thundrës cinike të oligarkëve e … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

26 Janar, 2015 · Lini një koment