rrethana & rrethina

Kritikë dhe Aktivizëm

Në shtet-rrethim

Mahmud Darvish Këtu, në faqe të kodrave, me fytyrë kah muzgu e kah artileria e kohës Pranë kopshtijeve të hijeve të thyera Ne bëjmë atë çka bën i burgosuri Atë … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Korrik 20, 2014 · Lini një koment

Kritikë kritikës

Zgjim Hyseni Pas zgjedhjeve të dates 8 qershor, Lëvizja VETËVENDOSJE! është bërë objekt i shumë sulmeve e kritikave. Të shumtë janë kritikuesit, vijnë nga të gjitha anët. Sa nga mediat … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Korrik 17, 2014 · Lini një koment

Në emër të cilit po i “shënon” golat multikulturalizmi

Arbër Zaimi Ç’prej kur isha i vogël i kam parë gjithnjë me një farë habie ata që pohonin me lehtësi (të përballueshme) se futbolli është si jeta. Bëhej fjalë për … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Korrik 12, 2014 · Lini një koment

Parimet e VETËVENDOSJE!-s për një Qeveri Emergjente

Projekt Marrëveshje për Kornizat Politike e Operative të Qeverisë Emergjente  In English: Vetevendosje!’s basic principles for emergency government I. Dialogu Parimet bazë të Qeverisë Emergjente Qeveria e Republikës së Kosovës nuk … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Qershor 28, 2014 · Lini një koment

Mendimi është guxim i dëshpërimit

Intervistë me Giorgio Agamben, nga Juliette Cerf Berlusconi është rrëzuar, siç ka ndodhur edhe me qeveritarë të tjerë evropianë. Juve që keni shkruar mbi sovranitetin, ç’ju sjell ndërmend kjo situatë … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Qershor 24, 2014 · Lini një koment

Thaçi, nga “i pari” në “pariah”?

Arbër Zaimi Pa u kryer mirë zgjedhjet e 8 qershorit, nisi “full-speed” rrëmuja e zakonshme e thashethemit banal që, për fat të keq, shumë shqiptarë e identifikojnë si “politikë” apo … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Qershor 17, 2014 · Lini një koment

Programe, projekte dhe përralla

Arbër Zaimi Në këto zgjedhje Lëvizja VETËVENDOSJE! shkon e qetë, me sigurinë e subjektit që ka vepruar vetëm sipas programeve të veta, me vetëdije të plotë, e që nuk bart … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Qershor 1, 2014 · Lini një koment

Pse nuk revoltohemi? Pse revoltohemi? – pjesa I

Luc Boltanski  Përktheu: Dilfirus Vrioni “Mos harroni kurrë, se njerëzit, që revoltohen, janë gjithnjë më përpara jo vetëm nga sociologët, por edhe nga politikat”. Ky tekst, është publikuar në numrin … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Maj 19, 2014 · 1 Koment

Reforma në Arsimin e Lartë

Jani Marka Do përpiqem të jap disa mendime rreth draftit të reformës në Arsimin e Lartë, jo vetëm si pedagog (apo aktor i interesuar, siç mund të shprehesha ndryshe), por … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Maj 14, 2014 · 1 Koment

Universiteti dhe Tallavaja

Arbër Zaimi Subjekti mbizotërues i muzikës së lehtë dhe asaj tallava është dashuria. Krejt këndojnë për dashuri, ca me dhimbje e ca me aht, ca me gëzim e të gjithë … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Maj 7, 2014 · 1 Koment

Drejt 1 Majit

Klodi Leka E diel. Kemi vendosur të nisemi për Rrëshen. Për të ndërtuar një dokumentar. Një dokumentar pa karlliqet absurdoekzistencialistopostmoderne dhe me vetëm gjashtë mijë lekë të vjetra buxhet. Një … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Prill 30, 2014 · 1 Koment

Absolutisht jo në kuptimin absolut!

Jani Marka Çdo 1 Maj, gjithë bota është në ditë proteste dhe revolte, ndërsa në Shqipëri organizimi punëtor nuk duket pothuajse gjëkund. Po cilat janë arsyet? Mos ndoshta këtu nuk … Vazhdoni leximin

Vlerësojeni këtë:

Prill 29, 2014 · 1 Koment
Ndiqe

Merreni çdo postim të ri drejt e te email-et tuaja.

Bashkojuni 1 095 ndjekësve të tjerë